Porady i triki

Początek pracy z urządzeniem

Dopóki nie poczujesz się komfortowo z ploterem, pamiętaj, aby zacząć od mniejszej głębokości ostrza niż sugerowano.

Zawsze rób testowe cięcie przed wycięciem swojego projektu. Pomoże to zapewnić odpowiednią głębokość bez przecinania maty.

Zacznij od eksperymentowania z różnymi materiałami, papierami i powierzchniami, aby zobaczyć, jak działa ploter.

Jeśli nie masz pewności, od którego ostrza należy użyć, możesz bezpiecznie bawić się tym, który znajduje się w niebieskim uchwycie ostrza. Jest to standardowe ostrze tnące.

Ustawiając głębokość ostrza, zmierz wysokość ostrza do boku przecinanej powierzchni. Jest to szczególnie przydatne, jeśli twoje ostrze nie przecina twojego materiału. Daje to dobry punkt wyjścia dla głębokości ostrza i może pomóc w zabezpieczeniu maty.

Pamiętaj, że Twoja niebieska mata jest przeznaczona do cieńszych materiałów (bibułka, kalka, papier, celofan, winyl), a fioletowa mata do bardziej sztywnych materiałów (kartony, wzorzysty papier, lśniący karton, płyta wiórowa, tektura, skóra, drewno, fornirowany papier). Aby uzyskać dokładne wycięcie materiału, dodaj arkusz usztywniający tkaniny do swojej purpurowej maty. Chroni to powierzchnię twojej maty i zapewnia dodatkowe wsparcie dla tkaniny.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wycinania różnych materiałów i powierzchni, a także porady i triki ekspertów, koniecznie obejrzyj nasze wsparcie i filmy wideo.

Wskazówki ogólne

Użyj funkcji testu w dolnym rogu, zanim przejdziesz do finalnego cięcia.

Wyrównaj papier / tkaninę równomiernie na macie, aby Twoje cięcia wypadły idealnie.

Trzymaj wszystkie załączniki w pudełku, aby ich nie zgubić. Dobrze wykorzystaj małą sakiewkę.

Zawsze używaj dwóch rąk do podawania maty. Upewniając się, że oba rogi dotykają rolek, kliknij przycisk podawania i odłóż rękę na matę. Aby zminimalizować zacięcia, utrzymuj matę nawet podczas jej wkładania.

Podczas testowania szybkości i nacisku ostrza dla nowego materiału zawsze zaczynaj od ostrza o liczbie mniejszej niż zalecana. Zawsze możesz wydłużyć swoje ostrze, ale pracując powoli zachowasz na dłużej swoje maty.

Dokładne cięcie

Podczas pracy ze skrawkami papieru użyj podkładu, aby ułatwić umieszczanie kawałków, które chcesz wyciąć.

Używając specjalnego papieru lub tkaniny, zawsze przechowuj jego skrawki, aby najpierw uruchomić wersję testową.

Pozbywaj się pęcherzyków powietrza lub zmarszczek między matą a materiałem za pomocą łopatki. Po prostu przeciągnij ją w jednym kierunku.

Umieść na maszynie karteczkę z listą ustawień ostrzy, które sprawdzają się w przypadku często używanych papierów.

Aby mocno przykleić papier lub tkaninę do maty, użyj walca.

Wyrównaj papier / materiał równomiernie na macie, aby Twoje cięcia wypadły idealnie.

Podczas umieszczania projektu na macie, skanuj powierzchnię za pomocą ikony „skanowania tła”. To umieści twój projekt dokładnie tam, gdzie chcesz. Możesz także bezpiecznie umieszczać projekty na powierzchniach, które zostały już pocięte – wystarczy zeskanować tło i umieścić projekt na nieużywanym obszarze. To proste!

Utwórz wycięty dziennik podczas pracy. Podczas testowania i korzystania z różnych nośników zachowaj małą część testową konkretnego materiału i zanotuj ustawienia, które najlepiej ją wycinają.

Jeśli pracujesz z wieloma materiałami, przetestuj różne materiały, a następnie utwórz listę ustawień testowych. Zachowaj ją dla różnych projektów.

Zawsze testuj cięcie, aby sprawdzić głębokość ostrza.

Tworzenie własnych wzorów

Używając bezpośredniego cięcia na swojej własnej czcionce, łącz litery każdego słowa. W ten sposób możesz wyciąć całe słowo zamiast pojedynczych liter.

Użyj grubego pisaka, aby stworzyć własną grafikę do cięcia. Im grubsze pióro, tym wyraźniejszy będzie plik cięcia.

Podczas skanowania niewielkiego przedmiotu należy użyć białej kartki papieru. Zapewni to większy kontrast i czysty obszar skupienia się na ciętych liniach.